Finská rally letošního roku dost možná přinesla rozhodující okamžik v boji o titul ve WRC2. Oliver Solberg si svým suverénním výkonem upevnil vedení v čele průběžného pořadí, když ji ovládl od startu až do cíle.

Solberg dobře začal už v úvodní páteční superspeciálce a v průběhu celé rally, která byla provázena až překvapivým množstvím deště, už do čela nikoho nepustil. V pátek jako jeho hlavní soupeř vykrystalizoval domácí rallyový matador Jari-Matti Latvala, jenž tuto soutěž třikrát vyhrál absolutně.

„Před patnácti lety jsem bojoval s Petterem Solbergem, teď jedu proti jeho synovi. Je to zvláštní pocit,“ žertoval Latvala. V pátek Solberg budoval náskok, který navýšil především v odpoledním programu, kdy vyhrál čtyři z pěti rychlostních zkoušek a za celý pátek zvítězil v pěti zkouškách z devíti. Na Latvalu pak dotíraly další posádky s vozy Škoda, zejména dvojice Robert Virves/Aleks Lesk a Lauri Joona/Janni Hussi. Za dobrým výsledkem mířili i Gus Greensmith s Jonasem Andersson, jenže se stali první ze škodováckých posádek, která si vybrala svou porci smůly. Při malém výletu mimo trať totiž v 7. rychlostní zkoušce poškodili vůz natolik, že to znamenalo konec.

Sobota pak byla smolná pro estonskou dvojici Virves/Lesk, která byla po páteční etapě průběžně třetí ve WRC2. Na cestě ke slavné rychlostní zkoušce Ouninpohja totiž museli během přejezdu řešit mechanickou závadu a ve spěchu zapomněli pořádně zavřít kapotu. Ta se krátce po startu rychlostní zkoušky otevřela a s omezeným výhledem ztratili na vítěze zkoušky Solberga téměř čtyři minuty, které znamenaly dramatický propad pořadím dolů. Mimochodem, Solberg touto legendární rychlostní zkouškou prolétl průměrnou rychlostí 128,2 km/h. Potíže estonské posádky, která nakonec rally dokončila jako osmá, posunuly vpřed domácí dvojici Lauri Joona/Janni Hussi. Ta nakonec po intenzivním souboji s dalšími domácími soupeři obsadila 3. místo ve WRC2. Solberg vyhrál WRC2 s náskokem 39 sekund před Latvalou, v absolutním pořadí WRC dokonce dosáhl na 5. příčku. „Byl to skvělý víkend. Velké díky týmu, Škoda Fabia RS Rally2 byla jako vždy perfektní. Je fantastické mít další vítězství,“ dodal švédský pilot, který se na rychlých severských šotolinách cítí jako ryba ve vodě.

Nezapomeňte, že na absolvování Finské eRally máte čas do 11.9. 17:00!